Obsiahnuť celú tému dojčenia je na celú knihu, my v tomto článku načrtneme, čo je dôležité pre dobrý štart dojčenia. Cenné informácie nám poskytla dula a laktačná poradkyňa Katka Fojcíková. 

Čo môžete urobiť pre úspešné dojčenie a naštartovanie laktácie ihneď po pôrode?

Okamžitý kontakt po pôrode

Tvorbu materského mlieka najintenzívnejšie naštartuje kontakt telo na telo. Je to dôležité, aby bolo bábätko hneď po pôrode priložené na vašu nahú hruď a tam ostalo aspoň dve hodiny. Katka Fojcíková dopĺňa: „Doprajte dieťatku dostatok času, aby sa mohlo prisať samé, aby sa s využitím vrodených reflexov samé dostalo k prsníku a prisalo sa samé.” Ak okamžitý kontakt koža na kožu napríklad kvôli pôrodu sekciou nie je možný, nezúfajte, s pomocou partnera alebo zdravotníkov priložte bábätko tak skoro, ako je to možné. 

Opäť kontakt

Využite čas v pôrodnici na kontakt s bábätkom a nechajte si ho priložené na nahej koži čo najviac. Takýto kontakt ešte viac podporí tvorbu mlieka a upevní puto medzi vami a bábätkom. Dojčeniu nepomáha ani dojčenie v perinke, ktorá bráni správnemu prisatiu a samotnému kontaktu. 

Dojčenie podľa potreby

Svoje bábätko dojčite tak často, ako to potrebuje. Žalúdok novorodenca je maličký, pravdepodobne bude vyžadovať dojčenie častejšie. Čím viac sa bábätko prisaje, tým viac mliečka sa vám bude vytvárať. Katka Fojcíková: „Dojčenie podľa hodiniek je zastaralý názor, verte svojim inštinktom a potrebám bábätka.“

Cumlík

Používanie cumlíka je rozporuplnou témou, viaceré štúdie potvrdzujú negatívny vplyv na dojčenie. Cumlík (Česi ho príznačne volajú šidítko) je náhradou za prsník. Problémom je, že bábätko pri satí cumlíka používa iné svaly ako pri satí prsníka, znižuje čas strávený na prsníku a teda aj množstvo vypitého mliečka. Do základnej výbavy bábätka rozhodne nepatrí. 

Správne prisatie

Dojčenie by nemalo bolieť. Ak pri dojčení cítite bolesť,  skúste najprv zmeniť polohu bábätka. Ako výhodná sa často ukazuje vertikálna poloha, teda podobne ako pri bondingu. Ak by zmena polohy nestačila alebo sa na bradavkách objavili ranky, obráťte sa na laktačnú poradkyňu. „Bezbolestné a pohodové dojčenie je dobrý predpoklad na to, aby ste plnohodnotne dojčili až dovtedy, dokým to dieťatku a vám bude vyhovovať,” doplnila ešte Katka Fojcíková. 

K téme dojčenia z našej ponuky vyberáme:

Krém na ošetrenie bradaviek

Nedráždivý krém bez obsahu lanolínu príjemne upokojí, pomôže pri podráždení a bolestivých rankách. Zloženie bez éterických olejov zabezpečí, že dieťatku nebude prekážať jeho vôňa. Na rozdiel od iných krémov nie je potrebné zmyť ho pred dojčením. 

Čaj na podporu dojčenia

Čaj môžete piť dlhodobo a je vhodný na zaistenie dostatku tekutín. Jeho zloženie priaznivo vplýva na trávenie maminky i bábätka a príjemne chutí. V rámci pitného režimu je vhodný  počas celej doby dojčenia.

Olej na podporu dojčenia

Olej osoží najmä pri pocite naliatych pŕs a na rozmasírovanie bolestivých zatvrdlín v období dojčenia. Odporúčame olej vmasírovať do pŕs okrem bradaviek po teplej sprche, a to krúživými pohybmi z vonkajšej strany smerom dovnútra.

Aké sú vaše skúsenosti s dojčením? Je téma, o ktorej by ste si na našom blogu radi prečítali? Napíšte nám.