Pohyb nášmu telu prospieva aj po psychickej stránke, pomáha odbúravať stres, zvládať tehotenské emócie a posilňuje vieru vo vlastné telo, ktorá je pri pôrode mimoriadne dôležitá. Dula a laktačná poradkyňa Katka Fojcíková vysvetľuje: „V tehotenstve je dôležitá rovnováha svalov, väzov a fascií. Ak je telo v nerovnováhe, dieťatko sa ťažšie dostáva do optimálnej pôrodnej pozície, čo môže zapríčiniť náročnejší pôrod. Bolesti tela k tehotenstvu nepatria, riešte ich s fyzioterapeutkou.”

Ako na bezpečný a zdravý pohyb počas tehotenstva? Katka Fojcíková hovorí o každodenných maličkostiach. „Budujte správne stereotypy. Aj bežné činnosti ako státie, sedenie a ležanie, ak ich robíte správne, prispievajú k pohodovému tehotenstvu a dobrému pôrodu,” dopĺňa Katka.

Čomu teda venovať pozornosť?

Všímajte si, ako stojíte

Váha tela by mala byť rozložená na obe nohy a na celé chodidlá. Vnímajte pätu, hranu chodidla i palce. Jemne pokrčte kolená a uvoľnite panvu. 

Správne sedenie

Dbajte na to, aby ste sedeli na sedacích kostiach, kolená by mali byť nižšie ako panva. Seďte v jemnom predklone. Ak máte sedavú prácu, nezabudnite na častejšie prestávky. 

Ležanie

V tehotenstve je ideálna poloha na ľavom boku kvôli lepšiemu prietoku krvi k bábätku. Vždy vstávajte cez bok, aby sa nenamáhali brušné svaly a tiež znižujete riziko vzniku diastázy. 

Vhodné športy

Ak ste aj pred tehotenstvom športovali a tehotenstvo prebieha v poriadku, nie je dôvod prestať. Vždy však počúvajte a rešpektujte svoje telo. Ak vám je nejaký pohyb nepríjemný, nerobte ho. Pri športových aktivitách v tehotenstve by ste mali byť schopná normálne konverzovať, nemali by ste lapať po dychu. Vyhýbajte sa silovým športom a športom, pri ktorých hrozí riziko pádu a zranenia. 

Chôdza

Chôdzu zvládnete aj keď ste sa pred tehotenstvom pohybu nejako zvlášť nevenovali. Ľahko prispôsobíte dĺžku a rýchlosť aktuálnej kondícii. Vyberajte terén s minimálnym rizikom zranenia a v zime nezabudnite na protišmykovú obuv. 

Tehotenská joga

Tehotenská joga zohľadňuje rastúce bruško. Cvičenia sú zamerané na tie časti, ktoré sú v tehotenstve najviac namáhané a zároveň je cvičenie bezpečné. Špeciálne cviky zároveň telo pripravujú na pôrod. 

Plávanie

Plávanie je dobrou voľbou, ktorá uľaví od bolestí chrbte. Venujte však pozornosť výberu miesta. Vyhnite sa plávaniu v jazerách, termálnych kúpaliskách a miestam, kde nie je možné zabezpečiť kvalitu vody. 

Niekedy sa aj pri najväčšej snahe vyskytnú ťažkosti. Starostlivosť o staršie detičky, viac povinností, ktoré ešte s bábätkom v brušku chceme stihnúť, alebo jednoducho nemáme chuť a energiu cvičiť. Vtedy sa obráťte na liečivú silu prírody Stadelmann olejov. Tieto oleje sa vám budú hodiť: 

Masážny olej na krížovú oblasť

Jemne ho vmasírujte do boľavej oblasti a sústreďte sa na bábätko, ktoré vo vás rastie. 

Masážny olej uvoľňujúci

Príjemne zrelaxuje telo aj myseľ - to je presne to, čo teraz potrebujete. 

Olej na tehotenské strie

Rozmaznávajte namáhanú pokožku a ochráňte ju pred vznikom strií. 

Olej s levanduľou a cyprusom

Uľaví pri ťažkých a opuchnutých nohách. Nohy masírujte smerom k srdcu (zdola nahor).